Aexit DZ47LE-100 DIN Distribution electrical Rail Mount 3P+N Earth Leakage Circuit Breaker AC 400V 100A
★★★★☆ 4.0 74 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.shinesccs.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
It is applicable to a line of AC 50-60Hz, for protecting overload and short circuit, and rated current up to 100A.It can also be used for infrequent line conversion under the normal condition.The breaker is applicable to lighting distribution system in industrial enterprise, commercially district, high-rise building and dwelling house.It conforms with the standards of IEC60947-2US customers need to buy another voltage transformer (here is not included.)
  • Product Name : Earth Leakage Circuit Breaker;Model : DZ47LE-100;Rated Current : 100A
  • Rated Voltage : AC 400V;Rated Circuit Breaking Capacity : 6KA;Neutral Line : N
  • Rated Residual Operating Current : 50mA;Rated Residual Operating Time : ≤ 0.1S;Number of Poles : 3
  • Color : As Picture Shown;Weight : 785g;Package Content : 1 x Earth Leakage Circuit Breaker
Voltage 400 Volts
Material Other
Horsepower 0.03 Horsepower
Part Number f190412ae060839
Sound Level 0.03 Decibels
Manufacturer Aexit
Mounting Type din rail
Item model number modle
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
74 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (56)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (8)